אדנואיד ציסטיק קרצינומה Acc

Adenoid cystic carcinoma (ACC) אדנואיד ציסטיק קרצינומה של הסינוסים היא ממאירות נדירה ולעתים קרובות אגרסיבית שמקורה בבלוטות הרוק, או בבלוטות מפרישות ריר ברירית האף והסינוסים. זהו סרטן הידוע בנטייתו לחדור לעצבים, ולהתפשט מקומית לאורך מסלול העצבים. לרוב הוא מאופיין במהלך ממושך המאופיין בצמיחה איטית אך בשיעור הישנות גבוה ופוטנציאל גרורות מרוחקות בריאות.

ACC מופיע בדרך כלל עם תסמינים לא ספציפיים, כגון חסימה באף, דימום מהאף, כאב פנים או לחץ. התסמינים בד“כ מופיעים בשלב מתקדם ולכן לעתים קרובות האבחון מאוחר ובשלב מתקדם.

לצורך האבחנה נדרשת ביופסיה והערכה פתולוגית של מומחה.

לאחר הביופסיה ההערכה מושלמת בעזרת בדיקות הדמיה. טכניקות הדמיה כגון הדמיית תהודה מגנטית(MRI)  וסריקות טומוגרפיה ממוחשבת(CT) , ממלאות תפקיד חיוני בקביעת היקף הגידול. בעזרת המידע הפתולוגי וההדמייתי נקבעת דרגת ההתפשטות של הגדול (stage).

כמו במרבית ממאירויות האף והסינוסים לאחר דיון רב תחומי נקבעת מסגרת הטיפול – ניתוח, טיפול בקרינה ולעיתים כימותרפיה. כריתה מלאה עם שוליים נקיים מגידול הוא היעד הנדרש. עם זאת השגת שוליים רחבים מספיק יכולה להיות מאתגרת, בשל הנטייה לחדור לעצבים, ובשל הקרבה למבנים חשובים. טיפול בקרינה משלימה מומלץ כמעט תמיד לשיפור השליטה המקומית, בשל הנטייה הגבוהה לפלישה והתפלשות דרך העצבים והישנות מקומית.

למרות טיפול מקומי אגרסיבי,  ACCשל הסינוסים מתאפיין בתחלואה ממושכת עם נטייה לגרורות רחוקות, המופיעות בשלב מאוחר במיוחד בריאות ובעצמות. בשל כך יש חשיבות למעקב ארוך טווח, וטיפול צמוד למניעת הישנות או התפשטות מרוחקת.

גלילה לראש העמוד