קרצינומה לא ממויינת של האף והסינוסים (SNUC) היא ממאירות נדירה ואגרסיבית שמקורה בחלל האף ובסינוסים. תת-סוג זה של סרטן הסינוסים מציב אתגרים משמעותיים בשל נדירותו, התקדמותו המהירה והנטייה להתפשטות מקומית ושליחת גרורות מרוחקות.

התסמינים עשויים לכלול גודש מתמשך באף, כאבי סינוסים, כאבי ראש, דימום מהאף, חוסר תחושה בפנים, ראייה כפולה ולעיתים מסה או גידול בחלל האף.

האבחון מבוצע בביופסיה כדי לאשר את נוכחותם של תאים סרטניים ולבצע הערכה היסטולוגית לאפיין במדויק את הסרטן הייחודי הזה. במקביל הערכה להתפשטות בבדיקות הדמיה כגון סריקות CT, MRI ולעיתיםPET CT  לבירור נוכחות גרורות מרוחקות

עם המידע שנתקבל ניתן להעריך את מידת ההתפשטות והפולשנות של  הגידול, לקבוע את דרגתו, ולהתקדם לקביעת תוכנית טיפולית.

קביעת התוכנית הטיפולית מבוצעת ע"י צוות רב תחומי, על מנת להתאים טיפול אינדיבידואלי בהתאם למצבו הרפואי של המטופל, דרגת התפשטות הגידול, אופי הגידול (רגישות לכימותרפיה וקרינה).

הטיפול המקובל ב-SNUC הוא הסרה כירורגית של הגידול כאשר ניתן. השאיפה בניתוח היא להסיר את הגידול במלואו. אולם ברוב המקרים אין זה אפשרי, ולכן בד"כ מתחילים בטיפול בכימותרפיה וקרינה להשתלט על הגידול ועל פי הצורך לבצע ניתוח משלים

SNUC קשור לפרוגנוזה גרועה, בין היתר בשל אופיו האגרסיבי, העובדה שלרוב הוא מתייצג בשלבים מתקדמים, והנטייה הגבוהה לפלישה מקומית וגרורות מרוחקות, תורמת לקושי בהשגת הישרדות ארוכת טווח.

גלילה לראש העמוד