אדנוקרצינומה

אדנוקרצינומה או שאת (שאת = גידול)  בלוטית (Adeno Carcinoma) של הסינוסים היא גידול ממאיר נדיר בישראל, המתפתח מתאים שמקורם בבלוטות הפרשה ברירית האף והסינוסים.

התסמינים כמו בכל הגידולים בחלל האף והסינוסים עשויים לכלול גודש מתמשך באף, כאבי סינוסים, כאבי ראש, דימום מהאף, חוסר תחושה בפנים, וראייה כפולה.

האבחנה מבוצעת בביופסיה בהרדמה מקומית. במקביל הבירור כולל הערכה ואפיון בבדיקות הדמיה כגון סריקות CT, MRI ולעיתים PET CT  לבירור נוכחות גרורות מרוחקות

הטיפול המקובל באדנוקרצינומה של הסינוסים (Adeno Carcinoma) הוא הסרה כירורגית של הגידול כאשר ניתן, בדרך כלל בניתוח  אנדוסקופי. השאיפה בניתוח היא להסיר את הגידול במלואו תוך הימנעות ככל האפשר מפגיעה מוחית ופגיעה בראיה.

טיפול בקרינה: לאחר ניתוח, לעיתים יידרש טיפול בקרינה כדי להפחית את הסיכון להישנות.

כימותרפיה: במקרים בהם הגידול הראשוני גדול ומפושט, וכאשר קצב ריבוי תאי הגידול גבוה ניתן להשתמש בכימותרפיה, לפני ניתוח לכיווץ הגידול או לאחר ניתוח לחיסול שאריות של תאים סרטניים ומניעת גרורות.

ההחלמה (הפרוגנוזה) תלויה באופי הגדול ומידת התפשטותו בשלב ההחלמה. בגידולים המאובחנים בשלב מוקדם, הסיכויים להצלחת הטיפול וההישרדות גבוהים משמעותית, לעומת במקרים בהם הסרטן התקדם והתפשט באופן נרחב.

 

גלילה לראש העמוד