אנגיופיברומה

אנגיופיברומה (JNA), היא גידול כלי דם נדיר ושפיר הפוגע בזכרים מתבגרים. גידולים אגרסיביים עם התפשטות מהירה בנערים בזמן ההתבגרות המינית. מוצאם אחורית לסינוס המקסילרי קרוב ללוע האף האחורי. הם מאופיינים בדפוס הגדילה הייחודי להם, דחיקה ושחיקה של מבנים סמוכים והתפשטות לאזורים כגון חלל האף, הסינוסים ובסיס הגולגולת.

מאפיינים קליניים נפוצים כוללים: דימומים קשים וממושכים מהאף, חסימת אף וכאבי פנים. לעיתים הם יכולים להתפשט כל כך עד כדי שינויים במבנה הפנים, התפשטות לתוך הגולגולת ופגיעה בעצבי הגולגולת השונים. האבחון של גידול האנגיופיברומה מבוסס בעיקר על התסמינים הייחודיים והדמיה. טומוגרפיה ממוחשבת (CT) והדמיית תהודה מגנטית (MRI) הם חיוניים בקביעת היקף התפשטות הגידול, והמעורבות של מבנים מסביב, ומאשרות את האבחנה. האבחנה באמצעות ביופסיה, נדירה ביותר בשל הסיכון לדימום חמור ומאחר שניתן  להגיע לאבחנה בד"כ מההדמיה.

הטיפול באנגיופיברומה הוא כמעט תמיד ניתוח המותאם להתפשטות הגידול. ברוב המקרים ניתן להסתפק בגישות אנדוסקופיות דרך חלל האף. במקרים עם מעורבות תוך גולגולתית וגידולים נרחבים המתפשטים לפנים, משולבת גם גישה פתוחה (דרך חתכים בחלל הפה, פנים והגולגולת). מטרת הניתוח היא לכרות את הגידול לחלוטין תוך שמירה על המבנים הסובבים אותו.

אמבוליזציה (צינתור לסגירת  כלי דם): אמבוליזציה לפני ניתוח יכולה לסייע בהפחתת אספקת הדם של הגידול, מה שהופך את הכריתה הניתוחית לבטוחה יותר ופחות נוטה לדימום חמור. על אף המורכבות והקושי הרב בניתוח אנגיופיברומות ההחלמה (הפרוגנוזה) טובה מאוד. לרוב ניתן להשיג כריתה מלאה וכאשר נותרת שארית, הגידול מפסיק לצמוח בתום ההתבגרות המינית ואין צורך בהסרתו.

גלילה לראש העמוד