המנגיומות הן גידולים שפירים של כלי הדם המאופיינים בצמיחה לא תקינה של כלי דם. המנגיומות שכיחות יותר בעור ובכבד, אולם יכולות להתרחש אופן נדיר גם בתוך הסינוסים. בהמנגיומות של הסינוסים לא יופיעו לרוב סימנים חיצוניים. תסמינים נפוצים של המנגיומות בסינוס עשויים לכלול קושי בנשימה מהאף, אפיסטקסיס (דימום משמעותי מהאף), כאבי ראש, כאבי פנים והפרעות ראיה במעורבות של הארובות העין.

לצורך האבחנה של המנגיומות בסינוס נדרשת בדיקות  הדמיה של  הסינוסים – סריקות טומוגרפיה ממוחשבת (CT) או הדמיית תהודה מגנטית (MRI), הן חיוניות להערכה מדויקת. מחקרי הדמיה אלו חושפים את ההיקף, המיקום ונותנים הערכה למידת העושר בכלי הדם (ווסקולריות), מידע רב ערך לתכנון הטיפול. הרבה פעמים ניתן להימנע מביופסיה שעלולה להיות כרוכה בדמם רב. הטיפול תלוי בגורמים כמו גודל הגידול, מיקומו וחומרת התסמינים.

דרכי הטיפול:

  1. מעקב וניטור : בהמנגיומות קטנות ללא תסמינים ( אסימפטומטיות ) ניתן לעקוב ללא ניתוח, במיוחד בחולים מבוגרים או באלה עם סיכון ניתוחי גבוה. במקרים כאלה, בדיקת הדמיה תקופתית יכולה לעזור לעקוב אחר כל שינוי.
  2. ניתוח אנדוסקופי: כאשר ההמנגיומה גורמת לתסמינים או סיבוכים משמעותיים, הסרה כירורגית באמצעות ניתוח אנדוסקופי היא לרוב הטיפול המועדף. גישה זעיר פולשנית זו מאפשרת כריתת גידול מדויקת, ומפחיתה את התחלואה לאחר הניתוח.
  3. אמבוליזציה (חסימת כלי דם בצנתור): במקרים נדירים בהם הסרה כירורגית מאתגרת או מסוכנת עקב כלי דם נרחבים, ניתן לבצע אמבוליזציה טרום ניתוחית על מנת להפחית את אספקת הדם לגידול, ולהקל על כריתה כירורגית בטוחה יותר. ההחלמה והריפוי בד"כ מצוינים כמו ברוב הגידולים השפירים.
גלילה לראש העמוד